Program wspierajaco-aktywizujacy - Środowiskowy Dom Samopomocy

A
A
Przejdź do treści

Menu główne:

O nas
PROGRAM WSPIERAJĄCO-AKTYWIZUJĄCY
Program wspierająco-aktywizujący realizowany jest poprzez przygotowanie indywidualnego planu postępowania wspierająco-aktywizującego ustalonego odpowiednio do potrzeb i możliwości każdego uczestnika, zarówno w formie pracy grupowej jak i indywidualnej.

Prowadzimy takie zajęcia grupowe jak:

Powitanie (spotkanie społeczności terapeutycznej) - zajęcia prowadzi starosta, wybierany raz na tydzień przez grupę uczestników. Podczas powitania uczestnicy i terapeuci dzielili się wrażeniami z dnia poprzedniego, przypominany jest plan zajęć na dany dzień i poruszane są ważne sprawy dotyczące ośrodka, prezentowane są informacje prasowe, raz w tygodniu przyznawane są uczestnikom drobne nagrody za całotygodniową aktywność.

Psychoedukacja - praca nad procesem zdrowienia - celem tych zajęć jest dostarczanie i poszerzanie wiedzy  na temat choroby, działania leków, objawów zwiastunowych, indywidualnych przebiegów dynamiki chorowania oraz wzajemnym wspieraniu i wymianie doświadczeń, a także poszerzaniu własnych zasobów zdrowia.

Trening planowania aktywności własnej - praca nad poprawą aktywności w życiu codziennym - celem tych zajęć jest podniesienie poziomu umiejętności takich jak: kontakty społeczne, rozwiązywanie problemów, umiejętność załatwiania spraw urzędowych, czy też poprawa podstawowych umiejętności życia codziennego (nauka rytmu dobowego, poprawa higieny, przygotowania posiłków) oraz praca nad zasobami zdrowia.

Grupa samopomocowa - jej celem jest rozwijanie umiejętności rozwiązywania problemów w oparciu  o zasoby grupy; dzięki wspólnemu rozwiązywaniu trudności, realizowane są również cele pośrednie: integracja grupy, rozwijanie empatii, ćwiczenie analizy i syntezy w myśleniu.

Zajęcia treningowe - celem tych zajęć jest poprawa kondycji psychofizycznej, podniesienie nastroju i rozwijanie umiejętności współpracy  w grupie.

Sami o sobie - praca nad procesem integracyjno-interpersonalnym - celem zajęć jest wzajemne poznawanie siebie, rozwijanie własnych zasobów interpersonalnych, modelowanie umiejętności społecznych, budowanie poczucia bezpieczeństwa i zaufania w grupie, aktywizacja i integracja uczestników.

Trening kreatywności i  twórczego myślenia - celem tych zajęć jest rozwijanie kreatywności,  umiejętności twórczego myślenia, wyobrażni, rozwijanie zasobów twórczych, nabywanie i wzmacnianie umiejętności współpracy w zespole, aktywizacja i integracja uczestników.

Zajęcia integracyjne - celem tych zajęć jest nabywanie umiejętności gospodarowania czasem wolnym, integracja osób w grupie, wdrażanie i aktywizowanie w zakresie różnych form: gry towarzyskie, wspólne słuchanie muzyki.

Pasje i zainteresowania - zajęcia planowane przez uczestników – są to zajęcia organizowane przez uczestników, których celem jest nauka umiejętności planowania wolnego czasu, podniesienie poziomu integracji w grupie i rozwoju zasobów twórczych grupy.

Relaksacja - celem tych zajęć jest nauka umiejętności relaksacji poprzez wybrane metody relaksacyjne.

Muzykoterapia - celem tych zajęć jest poszerzanie wrażliwości percepcyjnej i poznawczej, budowanie integracji w grupie, nabywanie umiejętności sprawstwa w podejmowaniu nowych zadań.

Ponadto uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy korzystają z indywidualnych zajęć:

- psychologicznych - sesje terapeutyczne, rozmowy edukacyjne  i wspierające, wstępne kwalifikacje uczestników i diagnoza psychologiczna,

- socjalnych - treningi budżetowe,  aktywizacja zawodowa, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, wsparcie w kontaktach ze środowiskiem lokalnym.

Ważnym elementem programu wspierająco-aktywizującego jest możliwość nabywania i rozwijania umiejętności dzięki  aktywności na zajęciach, a także poza ośrodkiem (wycieczki autokarowe, wyjścia do kina, galerii, muzeum, kręgielni itp.)

W Naszym Domu uczestnicy mają możliwość korzystania ze sprzętu AGD i RTV, bezpłatnego dostępu do internetu, stołu bilardowego, licznych gier stolikowych, a także ogrodu, gdzie można w pełni korzystać z uroków zacisznego miejsca, które dzielimy z zaprzyjaźnionym Warsztatem Terapii Zajęciowej Śląskiego Stowarzyszenia Ad Vitam Dignam.
© Copyright 2013 Środowiskowy Dom Samopomocy
przy Śląskim Stowarzyszeniu
Środowiskowy Dom Samopomocy
AD VITAM DIGNAM w Katowicach
ul. Oswobodzenia 92
(32) 255 71 96
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego